Retrocegiełka

FAQ

Najczęściej zadawane pytania
 1. Cegła powraca do łask?
  • Cegła jest wyjątkowym produktem dekoracyjnym oraz konstrukcyjnym. Już wiele wieków temu używano jej do budowy najbardziej wytrzymałych budowli, kościołów, zamków i fortyfikacji wojskowych oraz ratuszy w miastach. Przez to stała się powszechnym budulcem, który oprócz właściwości wytrzymałościowych zyskał uznanie dekoracyjne. Dziś wiele powstających budynków wykonanych jest z cegły lub płytek ceglanych. To rozwiązanie ma zastosowanie wówczas, kiedy nie ma możliwości użycia pełnej cegły, na przykład przy użyciu materiałów izolacyjnych, styropianu lub wełny mineralnej. Podobnie rzecz się ma przy zastosowaniu wewnątrz pomieszczeń. Użycie płytek pozwala zaoszczędzić miejsce oraz uniknąć obciążeń budynków dając taki sam efekt dekoracyjny. Nowo powstałe budynki mieszkalne często inspirowane są cegłą, zwłaszcza w dzielnicach uważanych za przemysłowe.
 2. Cegła pasuje do wszystkiego czy tylko do tych wnętrz stylizowanych na stare?
  • Po czterech latach pracy z cegłą możemy zdecydowanie stwierdzić, że cegła jest doskonałą inspiracją do wykończenia naszego domu. Oczywiście wnętrza w stylu retro, czy loft kojarzą nam się z cegłą i surowym stylem. Musimy pamiętać, że cegła doskonale komponuje się z drewnem, betonem, stalą i szkłem. Zastosowanie płytek ceglanych w kuchni nad blatem ma coraz szersze zastosowanie, a użycie odpowiednich impregnatów zapobiega jej niszczeniu. Użycie płytek ceglanych na klatce schodowej lub holu ma praktyczne zastosowanie dla utrzymania świeżości ścian. Czy nie jest miło patrzeć na ogień z kominka w zimny grudniowy wieczór, a kominek ten jest obudowany naszą płytką z cegły. Podobnie w salonie lub sypialni ocieplimy wnętrze zastosowując płytki ceglane na ścianie za kanapą lub łóżkiem.
 3. Proszę w kilku zdaniach opowiedzieć o Państwa najciekawszym zleceniu? 
  • Naszym największym wyzwaniem było wykonanie piętra w biurowcu tworząc tam ulice z płytek ceglanych. Wykonaliśmy dwie budki telefoniczne z cegły, które służą za punkty ksero oraz obudowaliśmy wszystkie ściany płytką ceglaną zastosowując ponad 1000 narożników dla uzyskania najlepszego efektu.
 4. A jakie było Państwa najważniejsze zlecenie?
  • Naszym najważniejszym oraz najbardziej prestiżowym zleceniem było wykonanie kilkuset metrów kwadratowych płytek ceglanych na Stadionie Narodowym w miejscu, gdzie działają Inkubatory przedsiębiorczości dając inspirację nowym przedsiębiorcom. Jednocześnie wyzwaniem był czas realizacji tego zlecenia, mianowicie w ciągu dwudziestu dni wyprodukowaliśmy oraz zamontowaliśmy około 350 m2 płytek ceglanych.
 5. Kiedy i w jakich okolicznościach powstała firma? Czy to jest przedsiębiorstwo rodzinne?
  • Firma Retrocegiełka powstała cztery lata temu. Jest to mała firma lecz działa na całym polskim rynku, a nawet poza granicami. Naszym celem nie jest stworzenie dużej fabryki, lecz zachowanie charakteru manufaktury, w której to właściciele mają bezpośredni kontakt z klientami, z którymi utrzymanie kontaktu jest najważniejsze. Nasza firma działa prężnie przede wszystkim dlatego, że jesteśmy firmą rodziną, co sprawia, że wszystkie decyzje podejmujemy wspólnie.
 6. Dlaczego stawiają Państwo na cegłę?
  • Na rynku materiałów wykończeniowych jest bardzo wiele imitacji i zamienników. Nasz produkt jest wyjątkowy pod każdym względem. Do produkcji używamy tylko starej, wykonywanej tradycyjnymi metodami cegły dając jest “drugie życie”. Przez to nie ma dwóch identycznych płytek ceglanych. Każda powstała okładzina ścienna jest oryginalna i niepowtarzalna, a całe wnętrze unikalne i ponadczasowe.